Noha elsőre meglepőnek tűnhet, valójában a biztos anyagi jövőd megteremtése pár kulcsfontosságú lépésen múlik csupán. Jól felépített pénzügyi terv, megfelelő mértékű befektetés és kellő elhivatottság szükségeltetik hozzá.
Ez ugyan rendkívül egyszerűnek tűnik, mégis, sokan kerülnek idővel nehéz helyzetbe, annak ellenére, hogy a bevételeik ezt nem indokolnák. A hibát legtöbbször a precíz koncepció hiánya jelenti, és roppant gyakori jelenség az életszínvonal elinflálása is, hiszen hajlamosak vagyunk a megnövekedett keresetünkből többet költeni. Ám a legnagyobb problémát rendszerint az okozza, hogy nem rendelkezünk megtakarítással, vagy ha igen, akkor azok nem az optimális kondícióval rendelkező konstrukciók. Egy befektetés kisokos alapos áttanulmányozása pedig nagyon sokat segíthet az ebből fakadó kihívások elkerülésében. Tudniillik rengeteg múlik azon, milyen tematika alapján építjük fel megtakarításainkat.
Ezekre a szempontokra mindig nagy figyelmet kell fordítanunk:
Egy befektetés kapcsán általában az elérhető hozamok kérdésére kerül a legfőbb hangsúly, ez azonban nem feltétlenül a legmegfelelőbb taktika. A sok esetben ugyanis hosszú távlatokban kell gondolkodni, ilyenkor pedig a kamatos kamat is nagy erővel bír. Ellenben egyáltalán nem mindegy például, hogy mekkora kockázattűrő képességgel rendelkezünk.
Alapvető igazság, hogy a magasabb rizikó általában nagyobb hozammal is jár, ám a hullámvölgyek is komolyabbak lehetnek egy ilyen eszköz esetében. Ha jól viseljük a kockázatot, akkor egy ilyen befektetés segítségével kiváló eredményeket érhetünk el. Ám ha mégsem, akkor jó eséllyel az első jelentős esés alján kiszállunk majd, ami akár hatalmas veszteséggel is járhat.
A kockázat, és ezzel együtt a futamidő kérdésére tehát mindig kiemelten oda kell figyelnünk, még mielőtt választanánk. Az előbbiből fakadó problémákra ugyanakkor remek megoldást jelent befektetési portfólió sokszínűsítése is. Amennyiben ugyanis csomagunk egyaránt tartalmaz alacsonyabb és magasabb kockázatú elemeket, úgy mindig lesz olyan forma, ami aktuálisan jól teljesít, ez pedig hosszú távon nagy könnyebbséget adhat.
Befektetés kisokos – milyen eszközök közül választhatunk?
Amikor a megtakarítási portfólió összeállítása a cél, az első lépés mindig a biztonsági tartalék képzése legyen. Legalább hat, de ideális esetben inkább 12 havi keresetnek megfelelő összeget tartsunk könnyen elérhető, bármikor mozgósítható formában. Ez lehet akár készpénz is, de a megtakarítási számla, illetve a letéti jegyek is remek alternatívát jelentenek. Ha ez megvan, akkor már van mögöttünk egy olyan védőháló, ami a hirtelen jött, nem várt kiadásokat fedezni tudja.
Ezt követően jöhetnek a bevételnövekedést célzó befektetési formák. Ezek alapját a céges- és államkötvények, rögzített kamatozású értékpapírok, azaz az alacsonyabb kockázatú, kifejezetten biztonságos és kiszámítható eszközök jelentik. Amennyiben havonta csak kisebb összeget tennénk félre, úgy ezek a konstrukciók tökéletesek lehetnek.
Nagyobb volumenű befektetés esetén azonban már különféle növekedési eszközök használata is szükséges lehet. Ilyenek a befektetési- és ingatlanalapok, ETF-ek, egyedi részvények. Ezek esetében már magasabb szintű pénzügyi ismeretek szükségesek, kellő tapasztalat hiányában nagyon kockázatos alkalmazásuk. Mindenképpen célszerű tehát úgy összeállítani befektetési portfóliót, hogy az kellően sokszínű legyen, és egyaránt kielégítsen közép- és hosszútávú megtakarítási terveket. Ehhez elengedhetetlen lehet egy független pénzügyi tanácsadó segítsége, hiszen a több évtizedes tapasztalattal rendelkező szakemberek precízen meghatározzák, melyik alternatívákkal járhatunk a legjobban.
TÁMOGATOTT TARTALOM